Základní parametry knihy

Určete vzhled knihy: formát, vazbu, papírbarevnost tisku

Formát knihy

Formát stránky (bloku), počet stran a náklad (požadovaný počet ks knih), to jsou základní parametry pro cenovou kalkulaci. Výroba knih je částečně omezena tiskovými technologiemi, případně dodávanými rozměry tiskových archů výrobců papíru. Tudíž je nutno volit formát tak, aby se stránka na tiskovém archu dala namnožit efektivně. Proto cenově lépe vycházejí tisky formátové řady A (A4, A5, A6…) než formátové řady B (B4, B5, B6…) O formátech více zde.

Obvyklé rozměry publikací
Pro volbu rozměrového formátu publikací doporučujeme volit velikost A4 pro skripta a učebnice. Pro menší brožurky nebo sešity pak formát A5. Oblíbený je i formát B5, zde ovšem cena tisku vychází v porovnání s formátem A4 shodně. Doporučujeme tedy spíše zmenšený formátekoB5“ – 160 x 230 mm (Kompletní info k řadě normalizovaných formátů A a B naleznete zde.

Každopádně volba přesných rozměrů knihy je na zákazníkovi, případně na technologických možnostech knižní výroby. Udává se vždy velikost bloku knihy – tedy velikost stránky, nikoliv desek.

Pro rychlou přípravu knih s jednodušším rozvržením můžete zdarma využít naše WORD šablony

Technologické výrobní limity knih s vazbou V8

šířka bloku knihy:
120 – 297 mm
výška bloku knihy:
130 – 320 mm
tloušťka bloku:
3 – 60 mm

Volba papíru na knihy – knižní blok

Blok knihy může být zhotoven z klasických povrchově nenatíraných ofsetových papírů (materiál odpovídající papíru do běžných laserových tiskáren). Zde se volí gramáž 80–100 gr. Tento materiál se zpravidla dodává v bílé, nebo lehce krémové barvě. K dispozici jsou také papíry s vyšším „volumenem“, což znamená větší tloušťku papíru při zachování jeho plošné hmotnosti. Obvyklé použití je v knihách typu paperback. Více o papíru obecně zde.

Dalším obvyklým materiálem jsou křídové papíry (povrchově natírané) a to buď lesklé nebo matné. Opět se vychází z gramáží od 90–170 gr. Tento materiál je vhodný pro tisk barevných publikací. Pro fotografické knihy doporučujeme jako minimum 135 gr papír.

Existují i materiály s certifikací FSC, což znamwná ekologicky šetrné, sociálně prospěšné aekonomicky životaschopné obhospodařování lesů. O FSC více zde.

Barevnost tisku stran

Pokud plánujeme knihu tisknout celou barevně nebo celou černobíle, je zadání výroby jednoduché a je to vše jen otázka ceny.

Je-li možnost tisknout část knihy černobíle a část knihy barevně, například 50 stran text (černobílý tisk), barevná část o 30 stranách, pak zase černobílý tisk, rozděluje se výroba (i cenová kalkulace) na tyto části. Pokud se nedá udělat toto rozdělení z hlediska nepravidelného střídání barevných a černobílých stran, musí se černobílé strany zanedbat a je uvažován tisk knihy v plnobarevném (tedy dražším) režimu. Toto rozhodnutí závisí na technologickém vyřazení stran do tiskových archů.

Blok knihy bude tištěn:

Počet stran knihy, černobílý tisk
Pouze černobílý tisk stran
Počet stran knihy, barevný tisk
Kompletně barevně tištěná celá kniha
Počet stran knihy, kombinovaný tisk
Černobíle + barevná příloha v určitém místě knihy (= ekonomické řešení)
Počet stran knihy, kombinovaný tisk
Nepravidelná barevnost (znamená celou knihu tisknout barevně)

Vazba knihy

Nejběžnější používaní vazby jsou V1, V2, V4 a V8, viz samostatný odkaz v menu vlevo.

Obálkydesky

Obálky pro měkkou vazbu V2 a V4 se obvykle provádí z křídy cca 250–300 gr s možností laminace po lícové (venkovní) straně. Vnitřní hřbet obálky v místě vlepení bloku musí být zcela bez potisku (tloušťka bloku +3 mm ještě na každou stranu). Zde musí chytit lepidlo blok a obálku čistě „papír/lepidlo/papír“.

Desky pro tvrdou vazbu mohou být realizovány s potiskem potahu desek (potiskne se arch papíru, zalaminuje se a dále se „kašíruje“ (lepí) na kartony síly 2,4–3 mm, čímž vzniknou klasické knižní desky). Nebo se volí jako potah desek knihařské plátno, či jiný knihařský materiál.

Ražba desek je pak realizována pomocí štočku termoražbou, nebo sítotiskem (takové desky jsou výrobně dražší než varianta s barevným laminovaným potiskem).

Laminace – ochrana obálkydesek knihy

Je to způsob zušlechtění i ochrany používaný na potištěných deskách knihy. Laminace je v základní nabídce lesklá nebo matná. Může být použita i na případném přebalu knihy.

Ostatní doprovodné tiskoviny a reklama

Do knihy můžeme vlepit papírové obálky s CD, nejlépe na desky knihy vpředu nebo vzadu. Ke knize je možno vyrobit další doprovodné materiály, jako jsou plakáty, vizitky, pohlednice, papírové záložky, dárkové či slevové poukázky nebo klidně kalendář.

Tento HELP je pouze obecný a je určen pro začínající uživatele. Více detailních informací z oblasti tisku můžete nalézt na PolygrafickeTahaky.cz, nebo dále na internetu.