Jak na knihy? No směle!

Jak vydat knihu? Jak vytisknout knihu? Jak zalomit text? Jak připravit ostatní podklady ke knize? Jak poptat cenu knihy? Jak zvolit vazbu knihy? Jak připravit obálku knihy? Jak zvolit papír knihy?
No směle! Ptejte se…

Knihu mám napsanou, ale nevím si rady s obálkou…

Obálku pro Vás navrhneme jak po stránce grafické, tak technologické (správné tloušťky hřbetů, přesahy potahu obálek atd.). Stačí nám popsat Vaši hrubou představu, zaslat nějaký námět, kterého se naši grafici můžou „chytit“, eventuálně stručně popsat charakter Vaší publikace.

K náhledu, připomínkám a odsouhlasení Vám zašleme grafiku v PDF. Pokud jste šikovní a zvládnete to i bez naší „subdodávky“, předáme Vám rozměrové podklady na Vaše konkrétní zadání knihy a můžete připravit PDF obálky sami.

Ukázky námi realizovaných obálek:

V kalkulaci knihy s vazbou V8 (šitou) mi počítáte dvojnásobný počet barevných stran, než jsem poptal. Proč?

Chtěl jsem spočítat cenu na knihu o 172 stranách, z toho chci jen 17 barevných a zbytek 153 černobílých. Barevné strany jsou rozmístěny v knize náhodně, jak to vyjde při psaní knihy. V kalkulaci mi ale počítáte poměr stran 34/138, tedy barevných 2× více než chci…

Odpověď:

Počet stran knihy, kombinovaný tisk Počet stran knihy, kombinovaná barevnost stran.

S těmi stranami to tak skutečně je, pokud požadujete šitou vazbu.

Aby se dala vazba ušít, je tvořena z dvojlistů (ty se pak řadí do jednotlivých složek). 1 dvojlist = 4 strany. To znamená, že líc i rub jsou proto vždy dvě dvoustrany.

Je-li barevná jedna stránka, musí být počítána barevně i vedle ležící druhá stránka na dvojlistě. (Myšleno vedle ležící = po vyřazení stran na složky, né po sobě jdoucí pak v knize.) Jinak to nejde, je to tištěno v jednom průjezdu. Nezáleží ani na pokrytí barvou, ale na faktu, že se na jedné z vedle sebe ležících stran na dvojlistě, nachází nějaký (jakýkoliv) barevný objekt (v jakékoliv jiné barvě než černé).

Šití bloku knihy z dvojlistů

Chci vydat knihu receptů – jak na to?

Již 40 let jsem sběralelem receptů, které mám i vyzkoušené. Mám zájem o jejich vydání a chtěl bych vědět, co pro to mám udělat a za jakých podmínek je to možné. Jedná se asi o 500 receptů, které mám ručně psané na formátu A4. K některým receptům mám i fotografie…

Odpověď:
1. Ujasněte si,  jaký rozsah (počet stran), formát knihy (rozměry) a jakou vazbu chcete (tvrdá, měkká, kroužková…). Také jaký náklad (počet ks) chcete vydat. Základní úvaha je například:

Chcete zveřejnit 500 receptů a budete uvažovat o dvou receptech na stránce. Tzn. potřebujete cca 250 stran. (Popřípadě počet redukujete, 250 stran je docela hodně!) Uvažujete o formátu 14 × 22 cm, což je běžný knižní formát, obzvláště vhodný ke kuchyňské lince.

Volíte měkkou knižní vazbu, protože je levnější než klasická vazba v tvrdých knižních deskách. Pro první vydání knihy volíte náklad 20 ks, abyste si zjistil, jak kuchařku přijmou Vaši první čtenáři. Dotisk pak může následovat kdykoliv a třeba ještě něco v textu změníte. O přidělení ISBN zatím neuvažujete, kniha je v této fázi spíše určena známým a kamarádům. (ISBN lze přidat při dalším vydání.)

2. Začnete si knihu psát sám, například ve Wordu. Před samotným psaním se seznámíte s některými zásadami sazby, viz náš průvodce. Chcete mít v knize i několik fotografií Vašeho kulinářského umění, z ekonomických důvodů se však rozhodnete fotografickou část zařadit souhrnně například na 16 stranách uprostřed nebo na konci knihy. (V kalkulaci se liší cena stránek jen s černobílým textem a stránek s barevnými fotkami, které se musí řadit do bloků dle tiskových archů.)

3. Jste-li s napsanou knihou spokojen, předáte podklady do tiskárny k tisku, objednáváte výrobu a čekáte na doručení knih.