Úvod / Vytiskni / Vydej vlastní knihu / Vzhled a základní parametry knihy

Vzhled knihy: formát a vazba, papír a barevnost

Formát knihy

Formát stránky (bloku) knihy spolu s počtem stran a požadovaným nákladem (počtem tištěných knih) je základním parametrem pro cenovou kalkulaci. Expresní výroba knih je částečně omezena tiskovými technologiemi, které na rozdíl od běžných ofsetových tiskáren pracují s menším tiskovým archem. Tudíž je nutno volit formát tak, aby se stránka na tiskovém archu dala namnožit efektivně. Proto cenově lépe vycházejí tisky formátové řady A (A4, A5, A6…) než formátové řady B (B4, B5, B6…) O formátech více zde.

Volba formátu publikcí

Pro volbu rozměrového formátu publikací doporučujeme volit velikost A4 pro skripta a učebnice. Pro menší brožurky nebo sešity pak formát A5. Oblíbený je i formát B5, zde ovšem cena tisku vychází v porovnání s formátem A4 shodně. (Kompletní info k řadě normalizovaných formátů A a B naleznete zde.) Každopádně volba přesných rozměrů knihy je na zákazníkovi.

Formáty | TISKOVÝ EXPRESS

Vazba knihy

Viz samostatný přehled knižních vazeb zde.  Základní názvosloví viz níže:


Kniha s vazbou v měkkých deskách, V2 nebo V4
Měkké vazby
 

 

Kniha s vazbou v tvrdých deskách, V8
Tvrdá vazba
 

Sazební obrazec

Při tvorbě layoutu knihy by měl být dodržován nějaký základní sazební obrazec, určující polohu textu na stránce. (Odstup textu od okrajů stran, poloha číslování stran, atd.)
Sazební obrazec by měl zohlednit vazbu (V2 je tuhá vazba, vyžadující pro text větší odstup od hřbetu, pro dobrou čitelnost knihy) a celkový formát knihy. Vzhled sazebního obrazce je na autorovi. Doporučujeme při hledání ideálních rozměrů prolistovat podobné publikace (vazba, formát, grafické zpracování) a načerpat zde inspiraci (zkušenosti) pro vlastní tvorbu.

Sazební obrazec

Volba papíru na knihy – knižní blok a obálka

Blok knihy může být zhotoven z klasických povrchově nenatíraných ofsetových papírů (materiál odpovídající papíru do běžných laserových tiskáren). Zde se volí gramáž 80–100 gr. Tento materiál se zpravidla dodává v bílé, nebo lehce krémové barvě. K dispozici jsou také papíry s vyšším „volumenem“, což znamená větší tloušťku papíru při zachování jeho plošné hmotnosti. Obvyklé použití je v knihách typu paperback .

Dalším obvyklým materiálem jsou křídové papíry (povrchově natírané) a to buď lesklé nebo matné. Opět se vychází z gramáží od 90–170 gr. Tento materiál je vhodný pro tisk barevných publikací. Pro fotografické knihy doporučujeme jako minimum 135 gr papír.

Obálky pro měkkou vazbu V2 se obvykle provádí z křídy cca 250–300 gr s možností laminace po lícové (venkovní) straně. Vniřní hřbet obálky v místě vlepení bloku musí být zcela bez potisku (tloušťka bloku +3 mm ještě na každou stranu). Zde musí chytit lepidlo blok a obálku čistě „papí na papír“.

Desky pro tvrdou vazbu můžou být realizovány s potiskem (potiskne se arch papíru, zalaminuje se a dále se „kašíruje“ (lepí) na kartony síly 2,4–3 mm, čímž vzniknou klasické knižní desky). Nebo se jako potah desek volí plátno či jiný materiál. Ražba desek je pak realizována pomocí štočku (takové desky jsou výrobně dražší než varianta s barevným laminovaným potiskem).

Něco málo více o papíru jako takovém zde.

Volba barevnosti stran

Pokud plánujeme knihu tisknout celou barevně nebo celou černobíle je zadání výroby jednoduché a je to vše jen otázka ceny. Je-li možnost tisknout část knihy černobíle a část knihy barevně, například 50 stran text (černobílý tisk), barevná část o 30 stranách, pak zase černobílý tisk, rozděluje se výroba (i cenová kalkulace) na tyto části. Pokud se nedá udělat toto rozdělení z hlediska nepravidelného střídání barevných a černobílých stran, musí se černobílé strany zanedbat a je uvažován tisk knihy v plnobarevném (tedy dražším) režimu. Toto rozhodnutí závisí na vyřazení stran do tiskových archů.

Laminace

Je to způsob ochrany papíru obvykle používaný na deskách knihy. Laminace může být buď lesklá nebo matná.

Vkládání CD a doprovodné materiály

Do knihy můžeme vlepit papírové obálky s CD, nejlépe na desky knihy vpředu nebo vzadu.

Ke knize je možno vyrobit další doprovodné materiály, jako jsou plakáty, vizitky, pohlednice atd.

 


Tento HELP je pouze obecný a je určen pro začínající uživatele. Více detailních informací z oblasti tisku a souvisejích oblastí můžete nalézt zde, nebo dále na Internetu.