Úvod / Vytiskni / Vydej vlastní knihu / vazba knihy V1, V2, V4, V8

Používané vazby knih: lepená V2, šité vazby V4 a V8

Značení knižní vazby (V1, V2, V4, V8) vychází ze standardizovaného (normalizovaného) názvosloví vazeb, používaných v české polygrafické výrobě (dle norem ČSN). Je to nejjednodušší způsob označení knižní vazby při tisku knih v poptávce.

Vazby V1 uvažujte pro rozsah 8–60 stran, vazby V2, V4, V8 od minimálně 44 stran (lépe více, jinak je problém s malou tloušťkou hřbetu). Knihu Vám zhotovíme v kterékoliv zmíněné vazbě.

(Nabízíme vazbu knih také jako službu (kooperaci) pro profesionální digitální nebo ofsetové tiskárny - zde je nutná znalost technologie výroby! Vazby kooperujte zde.).

Jednodušší knižní vazby

Vazba V1 je vhodná pro sešitové vydání. Listy jsou spojeny sponkou ve hřbetu. Obálka může, ale nemusí, být z tvrdšího papíru než blok. Tato vazba má omezení v maximálním počtu takto zhotovených stran. Více jak 60 listů (120 stran) se tímto způsobem nedoporučuje realizovat.

Vazba V2 je lepená knižní vazba s měkkými deskami. Obvykle se na desky používá gramáž papíru od 250 gr (například běžné vizitky se tisknou na 250–300 gr materiál), listy jsou pak v gramáži papíru 80–170 gr. Vyrábíme od 5 ks knih. Detail vazby V2 na obrázku zde.
Lepená (brožovaná) vazba V2 se využívá u nejlevnějších typů publikací typu „paperback“. Z důvodu možnosti vypadávání listů a postupné destrukce knihy není vhodná pro časté, nebo namáhané užití.

Vazba V1, V2, spirála | TISKOVÝ EXPRESS
Vazby: spirálová krytá obálkou, běžná spirála, V1 s očky, V1 s běžnou sponkou, V2 lepená (brožovaná, paperback)

Spirálová vazba – klasická vazba kovovou spirálou (kalendářová), vhodná na brožury nebo kalendáře tvořené volnými listy. U brožur může být vazba viditelná nebo schovaná pod obálkou brožury ve hřbetu – viz obrázek výše.
 


Klasické knižní vazby

Lepená vazba V2, měkké desky Lepená a šitá vazba V4, měkké desky Šitá vazba V8, tvrdé desky
Lepená vazba V2, měkké desky Lepená a šitá vazba V4, měkké desky Šitá vazba V8, tvrdé desky
(blok tvoří slepené volné listy) (blok tvoří složky prošitých dvojlistů –  je vidět ve hřbetě)

 

Vazba V4 je poctivá šitá vazba s měkkými deskami. Na první pohled kniha vypadá jako klasická „brožovaná“ vazba V2 v měkkých deskách, díky prošití bloku je ale nesrovnatelně odolnější a kvalitnější. Vhodná pro učebnice nebo jinak často namáhané publikace. Vyrábíme od 10 ks knih.

Vazba V8 je klasická, poctivá šitá vazba s tvrdými knižními deskami. Listy jsou v bloku knihy nejenom slepeny, ale také prošity nití. Jedná se o nejpevnější knižní vazbu. Její zhotovení malonákladem je u běžných knihvazáren poměrně náročné, nebo nemožné. Naše výroba ovšem disponuje nejmodernější šicí linkou, kde díky unikátní technologii je šitá vazba V4 a V8 prováděna velmi efektivně i pro malonáklad. Jde o jednu z prvních instalací této revoluční technologie v Evropě(!). Vyrábíme od 10 ks knih.

Šitá vazba V4, v měkkých deskách Šitá vazba V8, v tvrdých deskách Vazba V2 v tvrdých deskách | TISKOVÝ EXPRESS
Vazba V4 – šitá, měkká obálka.
Vhodná na učebnice a namáhané, často používané tiskoviny.
Vazba V8 – šitá, tvrdé desky. Klasická knižní vazba nejvyšší kvality. Díky složkám tvořených z dvojlistů vždy plnohodnotné rozevření knihy. „Falešná V8“ v tvrdých knižních deskách. Listy drží ve hřebetu lepidlo a to pouze za hranu jednotlivých listů, viz detail po rozkliknutí.

 

Falešná“ V8 vazba – lepená V2 vazba s tvrdými deskami. Klasická vazba V2, jen předsádkami fixována do tvrdých knižních desek a tím pádem mnohdy vydávána za „V8“ vazbu. Taková publikace pak vypadá skutečně jako klasická pevná kniha, ale trpí všemi neduhy vazby V2 – omezenou životností, špatným a nepohodlným rozevíráním bloku (blok není možné nikdy plně rozevřít). Tuto vazbu v naší firmě již nahrazujeme poctivou šitou vazbou V8.

Rozdíl mezi šitou vazbou V8 ze složek (levý obrázek),
a s falešnou vazbou V8.  Kniha je sestavena bez prošitých dvojlistů, tudíž se nedá pohodlně rozevřít. Vnitřní V2 vazba je příliš tuhá a hrozí rozpadnutí namáháním (pravý obrázek).
 
Falešná vazba V8 (V2V8)
Poctivá šitá vazba V8
Poctivá šitá vazba V8         Vazba V2 vlepená do tvrdých desek – falešná V8    

Více se o vazbách dočtete i zde...