Úvod / Vytiskni / Vydej vlastní knihu / Obrázky – základní minimum

Příprava obrázků a fotek pro tisk

Kvalitní zpracování obrázků a fotografií k tisku pro Vás můžeme udělat jako subdodávku. To znamená, že Vaše obrázky Vám zpracujeme dopředu a Vy je jen umístíte do Vaší sazby.

Nemáte-li k dispozici vlastní obrázky, můžete využít fotobanky. Kontakt na některé z nich naleznete zde.

Zde k obrázkům několik základních pojmů:

Rozlišení

Barevné i černobílé obrázky (fotografie) mají mít v ideálním stavu pro tisk rozlišení 300 DPI v rozměru. Perokresby, skeny podpisů, výkresů atd. by měly být v rozlišení 600 DPI a měly by být v režimu LineArt (viz dále).

Formáty souborů používané pro obrázky

Vše záleží na aplikaci, do které obrázky načítáte, které formáty souborů podporuje a v jaké míře. Doporučujeme používat běžné formáty typu JPG, TIFF, EPS. (Soubor EPS může být jak čistě bitmapový, tak čistě vektorový, nebo dokonce kombinací obou typů dat uvnitř souboru.)

Pro lepší pochopení:
Představte si, že formát souboru je jakási „datová schránka“, která může být typu JPG, TIFF, EPS atd.
Důležitý je ale obsah této „datové bedny“, tedy to, co je uvnitř a jak je to uděláno – barevný režim, rozlišení obrázku a jednotlivé pixely, z kterých je obrázek složen. Bude-li obsah špatně, je jednou jakou „nálepku"  (typ souboru) použijete.

Základní proces přípravy obrázů

Obrázek ze skeneru či digitálního fotoaparátu je vždy výchozí polotovar. Pro dobrý výsledek v tisku by měl být
v grafickém editoru vždy ještě upraven, než se na stránku načte: oříznut  na požadovaný výřez, barevně vyvážen, doostřen, eventuálně doretušován.

Barevný režim

Pro tisk barevných obrázů můžeme využít jak RGB tak CMYK režim. Pokud používáte office programy typu Word pro přípravu Vaší publikace, použijte režim RGB, v ostatních grafických aplikacích (například InDesign, Corel atd.) doporučujeme CMYK.
 

RGB  barvy | Tigris Zlín CYMYK barvy | Tigris Zlín graycsale
RGB barvy CMYK barvy Stupně šedi

 

Černobílé obrázky v režimu stupňů šedi nechte v režimu GRAYSCALE (stupně šedi). Černobílé obrázky nasnímané skenerem primárně do režimu RGB nezapomeňte na stupně šedi převést! (Černobílé obrázky uložené jako RGB vykazují odchylku barevnosti při tisku do různých nádechů jednotlivých barevných složek, proto musí být reprodukovány pouze z černé, tedy po převodu na grayscale režim.)

       lineart

Obrázky s barevným rozlišením pouze černá nebo pouze bílá by měly být v režimu LineArt.

Další informace o barevných modelech a tisku najdete i zde.


Tento HELP je pouze obecný a je určen pro začínající uživatele. Více detailních informací z oblasti tisku a souvisejích oblastí můžete nalézt  zde, nebo dále na Internetu.