Úvod / Vytiskni / Vydej vlastní knihu / Jak připravit obálku knihy

Jak připravit obálku nebo potah desek knihy

Obálka knihy, nebo potah desek knihy vychází vždy z rozměru bloku knihy, počtu stran a zvoleného papíru. A samozřejmě z typu požadované vazby.

Pokud dodržíte technologický rozkres k danému typu provedení, můžete si obálku vyrobit zcela sami. Jestli nemáte k dispozici vhodný grafický program, nebo si na to netroufáte,  vyrobíme obálku či potah desek v našem grafickém studiu na klíč (cena od 500,- Kč bez DPH, samozřejmě dle náročnosti).

Potřebujete-li pomoci s návrhem grafiky obálky knihy, nejenom s technologickým rozkresem (viz níže), rádi Vám i tyto práce provedeme.

Stačí popsat Vaši představu o grafice, poslat nám podklady jsou-li nějaké k dispozici a na základě tohoto prvotního zadání Vám obálku navrhneme a zašleme k náhledu. (Zde ukázky realizací.)

V případě že je přiděleno ISBN, mělo by se počítat s jeho umístěním na zadní straně desek v podobě čárového kódu.

Ukázka technologických rozkresů pro jednotlivé typy obálek dle vazby

Zde uvedená schémata jsou orientační – obálka každé knihy musí vycházet primárně z výchozích hodnot bloku Vaší knihy: šířka x výška a tloušťka hřbetu. Pro vazbu V2 a V4 Vám můžeme tloušťku hřbetu zdělit obratem při objednávce, zde je konstrukce jednoduchá – viz 1. a 2. obrázek. Pro vazbu V8 zasíláme přímo celý technologický rozkres, viz 3. a 4. obrázek.

Realizace obálky knihy s vazbou V2 nebo V4 (měkké desky):

Příklad - kniha má blok A5 (148 x 210 mm), síla hřbetu je vypočtena na 6 mm. Spadačka je 4 mm.
(Spadačka = prostor na finální ořez knihy po vazbě, motiv grafiky musí sahat až na tuto hodnutu! Zde je to 4 mm dokola).

Rokres obálky knihy s vazbou V2, V4   Rokres obálky knihy s vazbou V2, V4
Technologický rozkres rozevřené obálky knihy
s vazbou V2 nebo V4
  Schematická realizace na konkrétním motivu,
po rozliknutí správné provedení finálního 
tiskového PDF nutného pro tisk.
 

V případě, že je plánován tisk na obálce i z vnitřní strany, je nutno v místě hřbetu tisk vynechat, +ještě vynechat 3 mm na každou stranu od hřbetu. Zde je prostor pro lepidlo ve hřbetě a pro boční lepení obálky k bloku knihy. Potisk zde být nesmí.
 

Ukázka rozkresu a následné realizace potahu knižních desek V8 (tvrdé desky).
Vemte si do ruky jakoukoliv V8 knihu, co máte po ruce a porovnejte ji s obrázkem. Všechny přesahy a záhyby od základního formátu Vám budou ihned jasné. Vlevo je rozměrové schéma, vpravo realizace grafiky s vyznačenými zónami dle schématu. Foto hotových desek pak níže

Rokres potahu desek knihy s vazbou V8   Rokres potahu desek knihy s vazbou V8
Technologický rozkres potahu desek
(kašíruje se na lepenku)
  Schematická realizace na konkrétním motivu,
po rozliknutí správné provedení finálního
tiskového PDF nutného pro tisk.Jak vypadá deska pro tvrdou vazbu V8 přímo z výroby:Knižní desky s popisem, V8, tvrdá vazba
 


Pár základních rad pro tvorbu obálky

Pro tvorbu obálky potřebujete v ideálním případě bitmapový editor pro zpracování fotek a obrázků a pak nějaký program pro grafickou montáž, ve kterém sesadíte obrázky a text dohromady, za dodržení výše uvedených, technologických zásad.

Pro finální montáž proto doporučujeme grafické programy typu Corel, InDesign, QuarkXPress, Ilustrátor a další. V office programech typu Word sice můžete udělat podobnou práci, ale budete mít problém se spadačkou, kterou Word standardně neumí. (V tomto případě je potřeba ji zahrnout do formátu dokumentu a v grafice s ní počítat).

Nekomponujte celou obálku pouze v bitmapovém editoru (Photoshop, Malování, atd.). Ten je určen jen na úpravu fotek. Veškeré písmo a loga by byly v tom případě "zubaté" (Bitmapový editor = ve výsledku čtverečky, neboli pixely!)

Tiskový PDF soubor obálky musí obsahovat základní ořezové, popřípadě hřbetní značky – viz schémata výše. Ty musí ležet mimo formát, až za spadačkou. Celý motiv pak musí být v cílovém dokumentu vycentrován v obou osách.

Nedělejte v grafice klasické kompoziční chyby:

  • text nebo logo usazujte dostatečně daleko od čistého (ořezaného) formátu knihy, nebo i od hřbetních drážek
  • nedělejte tenké rámečky na hraně knihy, kolem dokola
  • text ve hřbetě může být jen u takové tloušťky hřbetu, kde bude čitelný
  • text ve hřbetě musí být i dostatečně daleko od hřbítků i okrajů nahoře a dole
  • grafika hřbetu by neměla být založena na svislém pruhu přesně ve vypočtené tloušťce hřbetu, striktně oddělující záda a titulku – to k vůli výrobním tolerancím 0,5-1 mm při vazbě

Pamatujte – nestačí jen uložit do "nějakého PDF". Tiskové PDF je správně tehdy, pokud je jeho vnitřní konstrukce správná! Rozměrově i obsahově.